Žítkovské bohyně

18. listopadu 2014 v 19:50 | Kenzi |  Čtu
Zdravím. Jelikož poslední dobou to se mnou jde jen z kopce, přidávám vám sem aspoň recenzi na knihu Žítkovské bohyně. Tato kniha mě velmi oslnila a rozhodně stojí za přečtení.
Ze začátku se mi do čtení knihy nechtělo. Po sléze jsem ji však hltala slovo po slovu. Možná se zrovna netrefím do fašeho čtecího apetitu, ale i tak si knihu přečtěte. Opravdu to za to stojí.
Možná jste si všimli, že poslední měsíce blog zanedbádám. Omlouvám se vám strašně moc, ale dlouhodobě mi nebývá dobře a opravdu nemám náladu vůbec nic psát. Doufám že to pochopíte...

Autor: Kateřina Tučková
Nakladatelství a rok vydání: Host 2012
Kniha Žítkovské bohyně popisuje život vysoko v kopcích Bílých Karpat, kde odedávna žily ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s problémy, poradily v nesnázích a některé prý viděly budoucnost. Označovaly se za bohyně a svoje schopnosti předávaly z ženské generace na generaci.
Dora a Jakoubek Idesovi se po smrti matky dostali do péče tety Surmeny, která byla jednou ze slavných bohyní. Napravovala vykloubeniny a zlomeniny. Dora patří k posledním z rodu žítkovských bohyní, ale jejich řemeslu se nevyučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o bohyních diplomovou práci, ze které nakonec vzešla rozsáhlá vědecká studie.
Během psaní knihy se dozvídá mnoho informací, o kterých neměla ani ponětí. Zjišťuje, že i když se bohování nenaučila, je s bohyněmi úzce spjata.

Její dětství s postiženým bratrem Jakoubkem a Surmenou bylo velice zvláštní. Dora byla takzvaný anděl. Vodila lidi na Žítkovou a vyzvídala, co je trápí. Bohužel se všechno zvrtlo a jednoho dne si pro Surmenu StB. Doru poslali do internátní školy a Jakoubka do ústavu pro mentálně zaostalé. Surmena po vyšetřování byla umístěna do psychiatrické léčebny.
Objevuje se zde plno spletitých příběhů slavných bohyní, které za svoji činnost byly stíhané a prohlašovány za čarodějnice. Posléze je mučily a nakonec i upálily. To všechno se Dora dovídá při psaní studie.
Po letech, kdy už měla práci a samostatný život, se od Baglárky dozvěděla, že Surmena byla spojena s StB. Dora se tedy pustí do pátrání v pardubickém archívu. Objeví operativní svazek ministerstva vnitra, kde Surmenu označují za vnitřního nepřítele. Po nějaký čas se do archivu vrací a rozplétá osudy žítkovkých žen.
Vybavuje si okamžiky, kterým v dětství nerozuměla. Vzpomíná na zahánění bouřky, na kterém byla nedílnou součástí. Vzpomíná na vše, co se v jejích životě s bohyněmi stalo.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zzz Zzz | Web | 22. listopadu 2014 v 20:23 | Reagovat

Nejdřívě tě chci upozornit na kontrolu affs, která každou chvíli končí a já bych netrada o tvojí návštěvnost přišla.
Recenze je pěkná, stejně jako všechny tvé recenze. Tohle zrovna není kniha mého gusta.

2 Katie Katie | Web | 23. listopadu 2014 v 17:39 | Reagovat

Samozřejmě tě omluvím, hlavně se brzo uzdrav. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama