Temnou chodbou- Lois Duncan

4. listopadu 2014 v 17:29 | Kenzi |  Čtu
Knihu vydalo nakladatelství Baronet v roce 2013, tedy o dva roky později, kdy v roce 2011 byla vydána v USA. Samotná autorka vydala více než padesát knih včetně poezie. Jako známější díla pro ČR tu zmíním Tajemství loňského léta a Hotel pro psy. Pro co má ale autorka můj obdiv, je autobiografický román Kdo zabil mou dceru?, kde hledá vraha své sedmnáctileté dcery. Zločin nebyl dosud vyřešen.
K samotné knize. Knihu jsem si objednala za tím, že to bude nějaký pořádný horor. Podle názvu to vypadalo slibně, obálka taktéž a letmí popis knihy mě celkem navnadil na koupi. Bohužel mě kniha trochu zklamala. Rozhodně od toho nečekejte nějaký pořádný horor, kdy se budete bát na každém kroku, kdy máte knihu u sebe. Občas sem sice měla takový nepříjemný pocit, ale to jen zřídka.
Kniha popisuje příběh šestnáctileté Kit, která kvůli svatební cestě její matky a jejího nového nevlastního otce musí nastoupit na dívčí internátní školu. Samotná škola působí opravdu děsivě. Staré Blackwoodské sídlo opravila majetná madam Duretová, která stejně jako sídlo má velice barvitou minulost. Tato dáma zprostředkovávala školy po celé Evropě. Vybírala si své studentky podle zvláštních přijímacích zkoušek. Na každou školu nastoupily vždy pouze čtyři studentky, které se od sebe mnohdy moc nelišily. Za to dům skrývá své tajemství v zrenovované části domu, kde před časem zemřela matka s dětmi. Ale jejich duchové tam stále sídlí.
Děvčata zprvu budou brát školu jako každou jinou. Ovšem není to samo sebou. Jelikož všechny dívky jsou nadané na jiné věci, spojuje je jedna zvláštní věc. Dokáží k sobě přivolat duchy, nebo jak to říct. Například Kit zjistila o smrti otce hned, jakmile se stala, a to u toho nebyla. Madam Duretová této schopnosti využívá. Každá dívky s určitým nadáním do sebe nevědomě vpustí již mrtvé genie, jako například Einstein. Studentky za ně vytváří nová díla, která pak madam Duretová šíří do celého světa.
Když Kit začne docházet, co se tu děje, je pozdě. Všechny jsou zesláblé a ovlivněné duchy. Ale Kit se nenechá odbít a pokouší se to zastavit. Prvně nespala, potom začala zjišťovat informace o předešlých studentkách. Zjistí, že dívky z minulého internátu skončily na psychiatrii nebo dokonce spáchaly sebevraždu. Kit se tedy rozhodně od sud utéct. Snaží se přesvědčit ostatní děvčata, že tu není pro ně bezpečno a chce je vzít s sebou. Moc se jí to ale nedaří.
V závěru knihy dojde k hádce, kdy jedna z dívek hodí matematické vzorce v sešitu do krbu. Ten ale vytáhne neviditelná ruka a rozhodí ho po místnosti. Oheň přeskočí na závěsy a rozpoutá se požár. Dívky už vydí naději na odjezd, ale vzpomenou si, že zapomněli jednu nahoře v pokoji. Oheň se ale nebezpečně rychle rozšiřoval a nikdo pro ni nechtěl jít. Kit tedy rozhodla, že pro ni půjde. Když dívku přinutí, aby skočila z okna, kde ji chytí, bylo na její záchranu pozdě. Ale zjeví se jí duch otce a ten jí dodá odvahu. Celá kniha končí tím, že z domu vyběhne a běží k příjezdové cestě, kde na ni již čeká odvoz v podobě kamarádky.

Jak můžete sami vidět, kniha žádným pořádným hororem není. Možná sem od toho čekala příliš, a proto mě to tolik zklamalo. To nemění ale nic na tom, že kniha se četla dobře a stála by za přečtení. Knihu ocení zejména jedinci, kterým nevyhovují různé romantické knihy, ale zase si nepotrpí na nějaký krvavý horor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hay. Hay. | Web | 5. listopadu 2014 v 20:54 | Reagovat

Myslím, že môžem rovno povedať, že ma táto kniha ničím nezaujala, a osobne by som si ju asi ani nepožičala z knižnice,  ale na druhú stranu, som rada, že si o nej napísala a mohla som si prečítať tvoj obsah. To na tvojich recenziách milujem :)
Kenzi, musím ťa opraviť, ale Matkin sa od 50-tích odtieňov líši asi ako mačka od myši. Jeho knihy nie sú ani zďaleka také shitné, ale celá séria 50-tích odtieňov. Nie je to síce niečo pre mňa, ale je to rozhodne lepšie ako Fifty Shades. Anyway, knihy pre teba to isto nie je, viem, že tebe by sa nepáčila. Úprimne, ani pre mňa to nie je určená kniha, ale na jednej strane, tých 180 mi stálo za prečítanie :D :)

2 Katie Katie | Web | 6. listopadu 2014 v 9:39 | Reagovat

To téma je podle mě velice dobré a originální.Obálka vypadá jako horor ale co jsi tam popsala, tak to s tím opravdu moc nesouvisí. Přesto by to nebyl špatný přírůstek do knihovny. =)

3 Zzz Zzz | Web | 8. listopadu 2014 v 17:49 | Reagovat

Už tím názvem mě zaujala ,ale jak si zmínila, že to není pořádný horor, tak mě to odradilo. :( Ale přesto si ji přečtu (asi). :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama